Haberx.info Tarafsiz Haber Sitesi.Güncel Özgün Haberler. Gücü Özgürlüğünde..

André-Jacques Garnerin ilk paraşütle atlayış

Haber Kategorisi : Dünya, Gündem, Sosyal Medya - Haber Etiketleri :, , , , , , - Haber Tarihi : 21 Ekim 2013

Pembe Club         

André-Jacques Garnerin ilk paraşütle atlayış , André-Jacques Garnerin, Fransız havacı ve çerçevesiz paraşütün mücididir. Jacques Charles’nın öğrencisidir. Fransız Devrim Savaşlarının ilk aşamasında Birleşik Krallık Ordusu’na esir düşmüştür ve Avusturya’ya teslim edilerek Buda’da üç yıl tutuklu kalmıştır.

André-Jacques Garnerin ilk paraşütle atlayış

André-Jacques Garnerin ilk paraşütle atlayış

Andre-Jacques Garnerin’in Hayatı

31 Ocak 1769’da Paris’te doğan Andre-Jacques Garnerin fizik okudu ve 1793 yılında Fransız ordusunda görev aldı. Fransız Devrim Savaşları’nda İngiliz birliklerine esir düşen Garnerin, Avusturyalılara teslim edildikten sonra Macaristan’da 3 yıl esir tutuldu. Hapishaneden kaçmak için paraşütü tasarlayan Garnerin değişik irtifalardaki denemelerinin ardından 22 Ekim 1797 yılında Paris Monceau parkına ipek bir paraşütle iniş yaptı.

André-Jacques Garnerin

Andre-Jacques Garnerin’in paraşütü ve ilk atlayış

Ünlü Fransız mucit, bilim adamı ve baloncu Jacques Charles’ın öğrencisi olan Garnerin, ilk denemelerini şemsiye benzeri bir paraşütle yaptı. İlk atlayışında kullandığı paraşüt kapalı bir şemsiyeye benziyordu . Ortasından bir boru ve bu borunun içinden de bir ip geçiyor, bu ip balona bağlanıyordu. Garnerin, paraşütün altına eklediği sepet ile 900 metre yükseklikten süzüldüğünde paraşütü balona bağlayan ipi kesti. Böylece balon havalanmaya devam ederken Garnerin ve paraşütü aşağı iniyordu. İniş esnasında şiddetle sallanan sepetteki Garnerin yere hızlı bir iniş yapsa da yara almadan kurtuldu. Garnerin’in kullandığı şemsiye benzeri paraşüt 7 metre çapındaydı. Garnerin bu atlayışı ile paraşütle atlayan ilk insan oldu.
Daha sonra evlendiği öğrencisi Jeanne Geneviève Labrosse  de baloncuydu ve paraşütle atlayan ilk kadın olarak tarihe geçti.
Andre-Jacques Garnerin’in 18 Ağustos 1823 tarihinde Paris’te yeni bir balon yaparken yaşanan bir kaza sonucu öldü.

André-Jacques Garnerin ilk paraşütle atlayış

Google André-Jacques Garnerini 22 Ekim 2013 Tarihinde Yaptığı Doodle ile Onure Etmiştir.


André-Jacques Garnerin ilk paraşütle atlayış

André-Jacques Garnerin ilk paraşütle atlayışYorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :


7 − = dört


Tarafsiz Güncel Özgün Özgür Haber Sitesi.
En Doğru Haberler Buradadır.

Çorba Tarifleri